Zakládající členky

Zakladatelkami spolku jsou tři ženy nadšené pro dobrovolnictví, komunitní život, přírodu, se zájmem o vzdělávání a rozvoj občanské společnosti.

Zuzka Kuperová

„Všechno je tak jak má být a vše na světě se děje z určitého důvodu.“

Jsem nenapravitelný životní optimista a mám ráda lidi. Protože jsem společenská, často vyhledávám (a někdy i připravuji) příležitosti k setkávání se s lidmi různými. Ráda se jimi nechávám inspirovat a obohacovat. Řadu let se pohybuji v oblasti dobrovolnictví a komunita a komunitní život jsou pro mě samozřejmé a zároveň nepostradatelné. Vím, že lidé mohou žít vedle sebe spokojeně a vzájemně se podporovat.

K Porubě mám velmi silný vztah. Vyrostla jsem zde, prožila první lásky a dnes tady s manželem vychováváme dva báječné syny – Vašíka a Martínka. Mám ráda lidi, a tedy i děti. Ty „naše“ se snažíme vést respektujícím a partnerským způsobem. Respektujeme také to, že jim „domácí škola“ vyhovuje více než „systém“ a většina toho, co přináší.

Mám ráda lidi, a tedy i sebe. A proto jdu cestou možná náročnější a klikatější, zato za hlasem svého srdce. Proto jsem v MAKOVICI.

Vzděláním jsem speciální pedagog (školský logoped), profesně koordinátor dobrovolníků a PR pracovník v neziskovém sektoru. Tělem a duší jsem dobrovolník, nadšenec, milovník hor a dobré kávy.

Soňa Tichá

„Nikdy se nesměj svým snům.“

Myslím rychle, mluvím ještě rychleji a občas bývám zbrklá. Jsem nekonečnou optimistkou, mám velkou víru v lidi a dobré konce. Možná proto jsem se stala psycholožkou.

Jelikož jsem studovala při mateřské dovolené s jedním, a později se dvěma dětmi, zjistila jsem, že jsem schopná dělat víc věcí najednou. A tak když mi nabídly, abych se podílela na vzniku něčeho nového a smysluplného, neváhala jsem.

Zájem o komunitní život u mě vznikl kdysi, když jsem studovala environmentalistiku a začala se zajímat o životní prostředí. Pak přišlo dobrovolnictví, které je v podstatě komunitní záležitostí – pomoc člověka člověku. A pak přišla úžasná myšlenka komunitního vzdělávání. Přestože mé děti se vzdělávají běžně, chci podpořit ostatní rodiny, které mají podmínky k tomu, aby mohly vzdělávat své děti doma. Prostřednictvím Makovice chci zároveň realizovat své komunitně-environmentální cíle (komunitní zahrada, komunitní hřiště, komunitní kompostéry, sdílená kola a jiné). Mezigenerační setkávání jsou pak pro mne takovou třešinkou na dortu – tím nejlepším, co můžeme udělat pro naši komunitu je naučit se vzájemně si naslouchat a respektovat své potřeby napříč generacemi.

Makovice se stala mou velkou zálibou a čas trávený v pomalu vznikající komunitě si užívám plnými doušky já i celá má rodina. Když zrovna nepracuji, nedobrovolničím a „nemakovicuji“, můžete mě potkat někde v přírodě s celou rodinou, kterou nadevše miluji, také je možné mne spatřit na cyklostezce, kterak trhám nohou na své koloběžce, nebo na příjemné zahrádce, obklopenou přáteli, u dobré kávy či točeného piva ☺

Katka Čigášová

„Vždy si můžeme vybrat svůj vlastní přístup, svou vlastní cestu.“

V Porubě jsem vyrostla, zažívala jsem zde nejrůznější radosti i strasti a doposud zde bydlí má rodina a kamarádi. Je to krásné místo, které přímo vybízí k pořádání nejrůznějších aktivit. Není se tedy čemu divit, že myšlenka založit zde komunitní centrum mě doslova nadchla.

Věřím, že každý den můžeme činit plno malých rozhodnutí, která mohou vést k velkým změnám. Můžeme si stěžovat na věci, které nás obklopují nebo se je snažit měnit, zlepšovat, a tím směřovat k větší spokojenosti. Jsem vděčná, že mám kolem sebe lidi, kteří se nebojí té druhé možnosti.

A co ráda dělám? Ráda se potkávám s lidmi, se kterými se můžeme vzájemně obohatit. Ráda trávím čas s dětmi a učím se poznávat svět jejich očima. Občas však dám přednost samotě před lidmi, abych se tak mohla nerušeně věnovat poznávání sebe sama. To se mi daří nejlépe v přírodě a je jedno, zda se jedná o krátkou procházku, výšlap na hory či pěší pouť. Ať se však samotná vzdálím sebedál, nejdůležitější pro mě je, že se mám opět kam a ke komu vracet.

Vystudovanou mám magisterskou jednooborovou psychologii a v tomto oboru i momentálně pracuji. Mám za sebou četné dobrovolnické zkušenosti (s dětmi i seniory), včetně koordinování dobrovolníků.