Skupina „Makovičky“

Do naší skupiny stále přibíráme nové děti (i v průběhu školního roku), již předškolního věku, tj. od 5 let.

Jedná se o skupinu dětí v individuálním (domácím) vzdělávání. Nabízíme možnost docházky 2 až 5 dnů v týdnu, dle možností a potřeb dítěte a jeho rodiny. Maximální kapacita je 12 dětí ve věku 5 až 12 let. Čtyři dny v týdnu se dětem věnují 2 průvodci, pátý den je skupina vedena ověřenými dobrovolníky a členy spolku, zejména z řad rodičů.

Průvodci připravují pro děti kvalitní program a řídí se principy respektujícího přístupu a svobodného vzdělávání. Děti tráví hodně času venku, několikrát za měsíc se účastní exkurzí a setkávají se s nejrůznějšími odborníky.

Vzdělávání ve skupině Makovičky nesupluje školní vyučování, zodpovědnost za vzdělání dětí nesou jejich zákonní zástupci. Aktivity ve skupině jsou však podnětné a rozvíjejí děti po stránce intelektové, sociální i emocionální.

Provozní doba je od 8:30 do 16 hodin. Zapsané děti mají přednostní právo k zápisu na odpolední kroužky a také zvýhodněnou cenu za ně.

Ceník

Ceny jsou nastaveny tak nízko, jak to jen vzhledem k udržitelnosti projektu a zachování nízkého počtu dětí ve skupině možné. Nabízíme slevy v případě aktivního zapojení do chodu skupiny.

Pro bližší informace volejte na tel. č. 731 149 990.

Stravování:

Možnost objednat stravu včetně dovozu do klubu od spřátelené organizace.

Možnost vlastní stravy dle specifických nároků či zvyků rodiny (možnost ohřát jídlo v prostorách klubu).

Možnost komunitního stravování (dle zájmu dalších rodičů).

Naši průvodci:

Míša Miksová

“Kdo věří na zázraky, tomu se dějí.“

Jsem žena s mnoha koníčky a zájmy. Baví mě snad úplně všechno. Bez nadsázky. Lidé mi často říkají Vílo a tou také jsem.

Jsem hyperaktivní (asi abych držela krok se svými dvojčaty), ráda pořád něco tvořím a jsem v přírodě, ale také dokážu odpočívat – celý den jen ležet ve výkresech a malovat nebo se válet na gauči u filmů. Poslední dva roky jsem strávila neustálým mazlením s mým nejmladším synem, a abych u toho mohla dělat to co mě baví, byl mým neocenitelným pomocníkem šátek, bez kterého si to nedovedu představit.

Miluji děti. Vidím v nich vše krásné na tomto světě. Vidím v nich Vesmír. Lásku. Moudrost. Radost. Vidím v nich velké bytosti v malých tělech. Dívají se na svět jinak. Tak, jak jsme my už dávno zapomněli. K tomuto poznání jsem došla trnitou cestou nevědomosti, bolesti, prorážením zaběhlých standardů a mýtů… Proto nyní cítím potřebu dávat dětem pochopení, respekt a úctu k jejich duši plnými doušky.

O to šťastnější jsem, že mohu být součástí Makovice a součástí rodin, které ví, že dětem ve školském systému není hej a chtějí pro ně víc. Daly mi důvěru stát se průvodcem pro jejich dítě. Daly mi možnost stát se součástí jejich života.

Děkuji.

Bláža Kubátková

Poruba. Porubané. Komunitní život. Pozitivní vztahy s lidmi. Aktivní a tvůrčí vztah k místu, kde žiju. Také tak mohu popsat svůj život.

Jako dítě jsem si hrála na „průlizkách a klepačích“ porubských dvorů, lezla po stromech a metala kotrmelce do hromad posekané trávy. Chodila jsem tu do jeslí, školky, školy, na „gympl“ i do „turisťáku“. Poruba byla vždy svébytnou čtvrtí, která mě svou atmosférou spoluutvářela. Mé děti zde také vyrůstají od narození a já doufám, že jim jdu v komunitním životě alespoň trochu příkladem. Zastávám totiž názor, že pokud chceme, aby naše město nebylo jen noclehárnou, musíme do něj vnášet život i my sami.

A naše děti a jejich výchova k odpovědnosti je, myslím, velký vklad do budoucnosti dalšího života Poruby. Jsem tedy nesmírně ráda, že můžu sledovat a být u toho, jak se v Makovici přirozeně učí světu kolem děti z Klubu domškoláků.  Je krásné sledovat, jak přirozeně nasávají informace, vyvozují a formulují z nich vlastní úsudky a chtějí se aktivně podílet na fungování klubu. To mi dává velikou naději, že ani další generace nezůstane jen pasivním konzumentem.

Poruba jako společenství si zaslouží trochu mé námahy. O to lépe ji pak můžu využít jako zdroj své radosti.

Pavel Skalný

Jmenuji se Pavel, mnozí mne ale spíše znáte pod přezdívkou Paskal. Jsem nadšený jachtař, vodák, občasný hráč na kytaru a dlouholetý vedoucí skautského oddílu. Pocházím z Poruby, kde s výjimkou dvou zahraničních pobytů celý život působím. Mám dvě úžasné dětičky a skvělou ženu, která víceméně podporuje většinu mých ztřeštěných projektů. Profesně působím jako pedagog na VŠB, čím dál víc mne ale láká vzdělávání dětí. Mám rád dobré jídlo a pití, rád si vychutnám poctivý Burger a nebo panák Laphroaig. Ke svému štěstí potřebuji velkou dávku svobody a naopak bytostně nesnáším cokoli odvozené od slova úřad.

Máte zájem?

Zaujala vás naše nabídka? Přijďte se s námi seznámit – rádi zodpovíme vaše další otázky, ať už o fungování komunitního centra, principu komunitního vzdělávání, respektujícím přístupu či svobodě ve vzdělávání.

Je možné zúčastnit se také zcela nezávazně některé z našich akcí, případně se zúčastnit dopoledního programu s průvodcem, po předchozí domluvě (více informací o chystaných událostech najdete na naší facebookové stránce).

Záleží nám na tom, abychom se s každým novým zájemcem osobně poznali, zjistili, co od komunitního vzdělávání očekává a čeho se třeba obává. Také pro děti bude přechod do nového prostředí snazší, když se s ním budou moci předem dobře seznámit, navíc v doprovodu těch, kterým důvěřují nejvíce – tedy vás, rodičů.