Skupina „Makovičky“

V naší skupině máme 2 volná místa pro děti ve věku 5-10 let.

Jedná se o skupinu dětí v individuálním (domácím) vzdělávání s možností čtyřdenní docházky v týdnu (pondělí – čtvrtek, 8:30 – 16 hod.). Řídíme se principy respektujícího přístupu a svobodného vzdělávání.

Naše skupina pro Vás může být vhodnou volbou, pokud se Vám např. zdá, že:

 • tradiční školní systém není v souladu s Vaším přístupem k výchově a vzdělávání Vašich dětí;
 • při individuálním přístupu toho děti zvládnou mnohem více a mnohem rychleji (případně mají více času na zdokonalení se v tom, co jim až tak dobře nejde);
 • děti se ve škole mnohdy musí věnovat zbytečnostem namísto praktických dovednostní potřebných pro běžný život v moderní společnosti (např. schopnost komunikace, orientace v internetových zdrojích, schopnost řešení sporů, vyhledávání relevantních informací, atd.);
 • věříte, že dítě s vyhraněným zájmem by mělo mít možnost a prostor se mu věnovat a dále prohlubovat své dovednosti a znalosti;
 • máte dítě, kterému se do školy nechce, protože má obavy z velkého kolektivu;
 • věříte ve svobodu.

My věříme, že:

 • děti se učí neustále, při každé činnosti, kterou provádějí, včetně hry;
 • děti se rády učí novým věcem v případě, že jim daná nová dovednost (schopnost znalost) dává smysl a považují ji za důležitou a prospěšnou;
 • děti jsou schopny samy si určit, co a kdy se chtějí naučit.

Nabízíme:

 • profesionálního průvodce vzděláváním;
 • malou, věkově smíšenou skupinku dětí (max. 10 děti od 5 do cca 10 let);
 • individuální přístup;
 • rozvoj všech stránek dětské osobnosti;
 • častý pobyt venku (v přírodě i ve městě);
 • rozvoj samostatnosti;
 • doporučení škol v MS kraji vhodných pro zapsání dítěte k domácímu (individuálnímu) vzdělávání;
 • podporu při přípravě na přezkušování;
 • možnost čtyřdenní docházky (pondělí – čtvrtek, 8:30 – 16 hod.);
 • společnost stejně smýšlejících rodin, vzájemnou podporu i povzbuzení.

Vzdělávání ve skupině Makovičky nesupluje školní vyučování, zodpovědnost za vzdělání dětí nesou jejich zákonní zástupci. Aktivity ve skupině jsou však podnětné a rozvíjejí děti po stránce intelektové, sociální i emocionální.

Ceník

Ceny jsou nastaveny tak nízko, jak to jen vzhledem k udržitelnosti projektu a zachování nízkého počtu dětí ve skupině možné.

Pro bližší informace volejte na tel. č. 731 149 990.

Stravování:

Možnost objednat stravu včetně dovozu do klubu od spřátelené organizace.

Možnost vlastní stravy dle specifických nároků či zvyků rodiny (možnost ohřát jídlo v prostorách klubu).

Možnost komunitního stravování (dle zájmu dalších rodičů).

Naši průvodci:

Míša Miksová

“Kdo věří na zázraky, tomu se dějí.“

Jsem žena s mnoha koníčky a zájmy. Baví mě snad úplně všechno. Bez nadsázky. Lidé mi často říkají Vílo a tou také jsem.

Jsem hyperaktivní (asi abych držela krok se svými dvojčaty), ráda pořád něco tvořím a jsem v přírodě, ale také dokážu odpočívat – celý den jen ležet ve výkresech a malovat nebo se válet na gauči u filmů. Poslední dva roky jsem strávila neustálým mazlením s mým nejmladším synem, a abych u toho mohla dělat to co mě baví, byl mým neocenitelným pomocníkem šátek, bez kterého si to nedovedu představit.

Miluji děti. Vidím v nich vše krásné na tomto světě. Vidím v nich Vesmír. Lásku. Moudrost. Radost. Vidím v nich velké bytosti v malých tělech. Dívají se na svět jinak. Tak, jak jsme my už dávno zapomněli. K tomuto poznání jsem došla trnitou cestou nevědomosti, bolesti, prorážením zaběhlých standardů a mýtů… Proto nyní cítím potřebu dávat dětem pochopení, respekt a úctu k jejich duši plnými doušky.

O to šťastnější jsem, že mohu být součástí Makovice a součástí rodin, které ví, že dětem ve školském systému není hej a chtějí pro ně víc. Daly mi důvěru stát se průvodcem pro jejich dítě. Daly mi možnost stát se součástí jejich života.

Děkuji.

Bláža Kubátková

Poruba. Porubané. Komunitní život. Pozitivní vztahy s lidmi. Aktivní a tvůrčí vztah k místu, kde žiju. Také tak mohu popsat svůj život.

Jako dítě jsem si hrála na „průlizkách a klepačích“ porubských dvorů, lezla po stromech a metala kotrmelce do hromad posekané trávy. Chodila jsem tu do jeslí, školky, školy, na „gympl“ i do „turisťáku“. Poruba byla vždy svébytnou čtvrtí, která mě svou atmosférou spoluutvářela. Mé děti zde také vyrůstají od narození a já doufám, že jim jdu v komunitním životě alespoň trochu příkladem. Zastávám totiž názor, že pokud chceme, aby naše město nebylo jen noclehárnou, musíme do něj vnášet život i my sami.

A naše děti a jejich výchova k odpovědnosti je, myslím, velký vklad do budoucnosti dalšího života Poruby. Jsem tedy nesmírně ráda, že můžu sledovat a být u toho, jak se v Makovici přirozeně učí světu kolem děti z Klubu domškoláků.  Je krásné sledovat, jak přirozeně nasávají informace, vyvozují a formulují z nich vlastní úsudky a chtějí se aktivně podílet na fungování klubu. To mi dává velikou naději, že ani další generace nezůstane jen pasivním konzumentem.

Poruba jako společenství si zaslouží trochu mé námahy. O to lépe ji pak můžu využít jako zdroj své radosti.

Pavel Skalný

Jmenuji se Pavel, mnozí mne ale spíše znáte pod přezdívkou Paskal. Jsem nadšený jachtař, vodák, občasný hráč na kytaru a dlouholetý vedoucí skautského oddílu. Pocházím z Poruby, kde s výjimkou dvou zahraničních pobytů celý život působím. Mám dvě úžasné dětičky a skvělou ženu, která víceméně podporuje většinu mých ztřeštěných projektů. Profesně působím jako pedagog na VŠB, čím dál víc mne ale láká vzdělávání dětí. Mám rád dobré jídlo a pití, rád si vychutnám poctivý Burger a nebo panák Laphroaig. Ke svému štěstí potřebuji velkou dávku svobody a naopak bytostně nesnáším cokoli odvozené od slova úřad.

Máte zájem?

Zaujala vás naše nabídka? Přijďte se s námi seznámit – rádi zodpovíme vaše další otázky, ať už o fungování komunitního centra, principu komunitního vzdělávání, respektujícím přístupu či svobodě ve vzdělávání.

Je možné zúčastnit se také zcela nezávazně některé z našich akcí, případně se zúčastnit dopoledního programu s průvodcem, po předchozí domluvě (více informací o chystaných událostech najdete na naší facebookové stránce).

Záleží nám na tom, abychom se s každým novým zájemcem osobně poznali, zjistili, co od komunitního vzdělávání očekává a čeho se třeba obává. Také pro děti bude přechod do nového prostředí snazší, když se s ním budou moci předem dobře seznámit, navíc v doprovodu těch, kterým důvěřují nejvíce – tedy vás, rodičů.